Kniha Drupal 8

Kniha Drupal 8

Podrobný průvodce tvorbou a správou webů

Kniha o redakčním systému Drupal 8 vznikala tři roky. Tak, jako se protáhl vývoj momentálně nejnovější verze redakčního systému Drupal, protáhlo se i dokončení knihy. V současné době je již na pultech knihkupectví, v elektronických obchodech a vůbec poprvé je k mání i v elektronické podobě jako ebook.

Při návrhu osnovy jsem vycházel z připomínek čtenářů předchozích mých knih o Drupalu a z tipů a přání, které byste rádi viděli v knize nové.

S čím přichází Drupal 8?

Novinek v redakčním systému Drupal 8 je více než dost. Namátkou jmenujme začlenění modulu Views a spolu s ním nejrůznější exporty (JSON, CSV, XML) z webu, které si můžete naklikat v administraci. Stejně tak se můžete těšit na vizuální editor CKeditor začleněný již do jádra Drupalu 8. Tím se tento CMS významně přiblížil co se použitelnosti po instalaci týče, například populárnímu WordPressu. Navíc má navrch v tom, že Drupal 8 nabízí rychlou úpravu obsahu rovnou z uživatelské části webu, bez nutnosti přecházet do kompletního editačního formuláře. Změn se dočkalo také výchozí administrační prostředí. Drupal 8 dbá na responsivní chování a HTML5.

Nejsou to ale jediné novinky, kterými vás Drupal 8 uvítá. Kniha nabízí kompletní přehled všech modulů v jádře Drupalu 8 a také kapitolu věnovanou základům tvorby modulů a témat. Drupal 8 je postaven s využitím komponent PHP frameworku Symfony a tak je v knize zohledněna i tato skutečnost. Naučíte se, jak v novém a trošku komplikovanějším API vyvářet pomocí modulů stránky, bloky i formuláře a jak pracovat s databází.

Obsah knihy Drupal 8

Koncepce knihy vychází z předchozího titulu Drupal 7. Opět tedy počítejte s průvodcem pro rychlé sestavení ukázkového webu, následovaným přehledem všech dostupných modulů, jejich využití a s detailním nastavením a vylepšením ukázkového webu.

Nechybí přehled zajímavých doplňkových modulů spolu s popisem jejich nastavení a využití. Jak je zmíněno výše, jedna kapitolka je věnována i tvorbě témat a modulů. Musím však upozornit, že je zde na okraj. Kniha jako taková necílí na vývojáře, ale spíše na ty, kdo si chtějí postavit web vlastními silami a naučit se Drupal administrovat. Samozřejmě se tu naučíte, jak měnit vzhled Drupalu 8 a jak se pustit do tvorby vlastních témat vzhledu, nicméně tato problematika je zde popisována v základu.

Kniha Drupal 8 poprvé také jako ebook

V minulosti jste se často ptali, zda je kniha dostupná v nějaké elektronické verzi. Možná vás proto potěší, že kniha Drupal 8 vyšla rovněž v elektronickém formátu. K dispozici je ke stažení jako PDF, Epub a Mobi, což by mělo pokrýt celou škálu elektronických čteček.

Ebook o Drupalu 8 je možné zakoupit na portálu www.palmknihy.cz.

Stručný obsah knihy o systému Drupal 8

 • Představení Drupalu
 • Instalace Drupalu
 • Hodinová rozcvička a firemní web
 • Jádro Drupalu 8 podrobněji
 • Několik tipů k nastavení webu
 • Práce s obsahem
 • Práce s bloky a menu
 • Správa webu
 • Užitečná vylepšení základní instalace
 • Vytvořte si nové moduly nebo témata vzhledu
 • 10 nejčastějších problémů s Drupalem

Parametry knihy o Drupalu 8

Počet stran 360
Barevnost černobílá
Datum vydání 18. 7. 2016
Formát 167 x 225 mm
Vazba brožovaná, lepená
ISBN 978-80-251-4147-2

Chyby a aktualizace obsahu

Na straně 265 v bodu 3. popisujícím aktualizaci Drupalu je uvedeno, že je potřeba smazat složku core a soubor index.php, následně je nahrát z aktuální verze Drupalu. U větší aktualizace a současné verze Drupalu (8.4.x) je samozřejmě nutné totéž udělat i se složkou vendor, ve které jsou komponenty Symfony a další knihovny, na kterých jsou moduly Drupalu závislé. Co se týče ostatních souborů v kořenové složce, obvykle je vhodné je přepsat, s výjimkou robots.txt a .htaccess. Pokud jste v nich prováděli změny, přečtěte si poznámky k vydání aktualizované verze Drupalu a případně svoje změny sjednoťte s těmi z jádra.

Diskuze ke knize