Tipy a triky pro Drupal 9

Kniha Tipy a triky pro Drupal 9

kniha se připravuje

Drupal 9 vychází v červnu letošního roku. Stejně jako pro předchozí verze Drupalu bych rád připravil novou knihu. Jakkoli je devítka pouze evolucí osmé řady, svou českou knihu by si jistě zasloužil. Co říkáte?

333 tipů a triků pro Drupal 9

Aktuální informace k 12. červnu 2020. I na základě rychlého průzkumu v dotazníku jsem vyhodnotil, že pro knihu o Drupalu 9 bude ideální formát tipů a triků. V době Drupalu 6 byla taková moje kniha velice populární soudě dle prodejů. Dalším argumentem pro tipy a triky je skutečnost, že Drupal 9 je vlastně evolucí Drupalu 8, pro který je stále v prodeji moje předchozí kniha. Proč ji tedy kanibalizovat. Tipy a triky skládám tak, aby na sebe logicky navazovaly tak, jak budete web na Drupalu stavět.

Vaše podněty a vzkazy v dotazníku mi udělaly velikou radost. Díky všem za podporu. Z desítek reakcí byla jediná odmítavá s tím, že je v současnosti dostatek jiných a lepších zdrojů informací. 70 % z vás je pro tipy a triky. Polovina je pro tištěnou knihu, 30 % pro ebook a zbytek nemá preference.

Co se rozsahu týče, 333 tipů a triků je minimum, ke kterému se přikláníte. Polovina hlasujících by navíc uvítala rozsah větší než 555 tipů. Rád bych vyhověl, ale myslím, že takové množství nedám dohromady. Určitě ne v takové podobě, aby nešlo o vycpávky ve snaze dodržet rozsah. Momentálně se upínám k počtu 333 s tím, že se jej snažím rovnoměrně rozdělit podle témat, o která jste si napsali. Jaká to jsou?

  • Vychytávky s Views - modul, na kterém stojí většina webů na Drupalu vás zajímá ze všeho nejvíce. Nedivím se.
  • Vývoj modulů a tvorba témat vzhledu - shodně na druhém místě
  • Obrázky, soubory, multimédia
  • Formuláře
  • a různá další. Budu vás chvíli napínat.

Velkým překvapením bylo, že přišly jen dva hlasy na podporu vícejazyčných webů. Podle dotazů, které zodpovídám, jsem měl pocit, že vás toto téma trápí mnohem více. V knize se mu samozřejmě budu věnovat, ale jen v základní míře.

Co jsem zatím v žádné knize nezmínil, je eshopové řešení postavené na Drupalu. Posledních pár let jsem stavěl eshopy na modulech Basic Cart, vlastním řešení v Drupalu a hodně též na Drupal Commerce. Zejména k poslednímu jmenovanému mám hodně podnětů a tipů nejen ze své praxe. Těšte se!

Třetině hlasujících čtenářů by v knize vadily odkazy na další zdroje informací. Moc tomu nerozumím. Tipy a triky budou samozřejmě napsány tak, aby vás daným problémem provedly krok za krokem od začátku do výsledku. Rozhodně nebudou ve stylu: ...a zbytek postupu najdete na mém blogu. Přesto v textu najdete odkazy na alternativní řešení, jiné moduly nebo v případě vývoje modulů na podrobnější části online dokumentace k problému. Věřím, že toto bude vyhovovat i zmíněné třetině lidí.

A na závěr trochu statistiky. Hlasující se ve většině případů zakoupili mou předchozí knihu o Drupalu 7. Nejmenší zastoupení měla prvotina pro Drupal 5. Trochu to kopíruje popularitu tohoto redakčního systému u nás.

A který redakční systém kromě Drupalu, to u vás vyhrává? Hádejte. Jeho název začíná na W... Za Drupalem a tímto Wéčkem následuje Backdrop, ke kterému mi přišlo také několik vzkazů. Určitě se mu budu věnovat, jak dokončím knihu pro Drupal. Následuje GetSimple a Kentico, teprve poté Joomla.

Kdy si knihu přečtete?

K dnešnímu dni mám hotovou jednu čtvrtinu knihy. Tedy napsanou bez následné kontroly. Dokončení textu mám naplánované na konec července, ale půjde to pravděpodobně rychleji. Poté musí následovat kolečko mé vlastní a následně jazykové korektury. Nejsem tentokrát vázán smlouvou, že text před zveřejněním nemohu nikomu ukázat, takže určitě oslovím Drupalisty různých úrovní a další lidi, které požádám o názory. Ostatně, sám jsem se takto k pár knihám jiných autorů vyjádřil.

Následovat bude tvorba obálky a samozřejmě sazba.

Zatím nemám plně ujasněnou formu prodeje. Počítám nejprve s ebookem a následně s tištěnou variantou. Zda to zvládnu ve vlastní režii nebo nakonec kniha skončí u klasického vydavatele, ještě nevím. Rozhodně bych nechtěl, aby se dostala k čtenářům až půl roku nebo později po svém dokončení.

Jelikož je to moje první kniha vznikající kompletně ve vlastní režii, uvítám vaše tipy na zkušené korektory, DTP, ale i tipy, kde knihy rádi nakupujete. Cokoli, co vydání knihy po dokončení textu pomůže.

Brzy se opět ozvu s další aktualizací.

A určitě můžete dál posílat své odpovědi do dotazníku. Obsah knihy se ještě může změnit.

Diskuze ke knize