Tipy a triky pro Drupal 9

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9

Postupy a řešení pro weby a e-shopy

Drupal 9 je vyspělý redakční systém vhodný pro budování firemních prezentací, online magazínů, portálů a e-shopů. Kniha vám přináší sadu postupů a řešení pro nejrůznější situace, které budete na Drupalu řešit. Od problémů s instalací a řešení chyb, přes manipulaci s obrázky, definicemi pohledů na data až po tvorbu vlastních modulů a témat vzhledu nebo přípravu online prodeje.

Obsah knihy 333 tipů a triků pro Drupal

Ať už patříte mezi tvůrce webu, kteří se s Drupalem teprve seznamují, nebo je Drupal váš denní chleba, tato kniha vám pomůže s řešením nejčastějších problémů, úkolů a výzev. Nejedná se o průvodce tvorbou webu s podrobnou teorií, který byste četli od začátku do konce.

Žádná zbytečná omáčka, jen úvod do problému a jeho řešení jasně popsanými kroky. Kniha vám nabízí tipy rozdělené do několika kapitol podle situace, kterou musíte na webu řešit:

 • Administrace a údržba Drupalu
 • Práce s obsahem webu
 • Administrace uživatelů a oprávnění
 • Manipulace se soubory, obrázky a videem
 • Tvorba vícejazyčných webů
 • Vše okolo modulu Views a výpisů dat
 • Tvorba formulářů
 • Tipy pro vývoj vlastních modulů
 • Rady pro tvůrce témat vzhledu a nastavení frontendu
 • REST, JSON, GraphQL
 • SEO a propojení na sociální sítě
 • Migrace a import dat do Drupalu
 • Tvorba e-shopových řešení s Drupalem

Tipy v knize využívají možností samotného jádra redakčního systému Drupal, ale ukážou vám rovněž zajímavé doplňkové moduly. Text je psán tak, abyste knihu využili primárně s Drupalem 9, ale i se starší verzí 8.

Pro začátečníky i zkušené Drupalisty

Tipy a triky v této knize jsem sestavil tak, aby zaujaly a pomohly Drupalistům všech zaměření i zkušeností. Věnuji se frontendu i backendu. Najdete zde tipy pro začátečníky, kteří se v Drupalu ještě moc neorientují, i vychytávky pro zkušené vývojáře, kteří mají za sebou desítky projektů s Drupalem.

Každý tip označuje symbol náročnosti a popis je přizpůsoben tomu, pro jak zkušeného tvůrce webu je určen.

Parametry knihy

Počet stran 370
Barevnost černobílá
Datum vydání 14. 11. 2020
Formát 167 x 225 mm
Vazba brožovaná, lepená
ISBN 978-80-88320-54-8
e-book PDF odpovídající tištěné verzi

Ukázky knihy

Ohlasy od čtenářů

Pročítám se novou knihou a musím říct, že je parádní. Není to jen tak nějaký výpis vlastností, ale vše je v souvislostech. Nemůžu hodnotit ty více technické tipy ani e-shopy, ale i pro takové laiky, jako jsem já, se tu najde hodně dobrého.

Pavel Hodál, tybrdo.cz

Určitě poslouží. Prošel jsem si obsah bod po bodu a opravdu dobře zvolené a má to hodně co říct ! Smekám.

Svatopluk Gandera, tandem-beskydy.cz

Střípky z přípravy knihy o Drupalu 9

Na svém blogu jsem v článku Vyšla mi kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9. Postřehy z její přípravy zmínil několik informací o vzniku této knihy.

E-book jako dárek k tištěné verzi

Po dlouhých úvahách, v jakém formátu připravit e-bookovou verzi, po problémech s formátováním zdrojových kódů v EPUBu, jsem v dubnu 2021 dospěl k názoru, že nejlepším řešením bude PDF odpovídající svým formátováním tištěné knize. Doplňkové obrázky a přiložené ukázky kódu tak budou maximálně srozumitelné. PDF je zároveň univerzální formát, který zobrazíte na drtivé většině zařízení bez problémů.

Chápu, že klasický ebook je dostupný jako EPUB nebo MOBI. Z toho důvodu momentálně elektronickou verzi knihy 333 tipů a triků pro Drupal 9 nabízím ke stažení v PDF jen formou dárku pro čtenáře, kteří si zakoupí tištěnou verzi. Odkaz pro download vám odešlu do e-mailu po obdržení platby za knihu.

Diskuze ke knize